COMMITTEES



 

ECOC 2018 Conference General Co-Chairs

cavaciuti

Alessandro Cavaciuti

Cisco Photonics

gambini

Piero Gambini

STMicroelectronics

prati

Giancarlo Prati

CNIT


 

ECOC 2018 Technical Programme Committee Co-Chairs

bogoni

Antonella Bogoni

Scuola Superiore Sant'Anna

Antonio Mecozzi

University of L'Aquila

sabella

Roberto Sabella

Ericsson


 

CLEO Focus Meeting: Co-Chairs

Günter Steinmeyer

Max-Born Institut

Trevor Benson

University of Nottingham

Thorsten Ackemann

University of  Strathclyde


 

ECOC 2018 Organising Committee

Organising Committe Chairbianchi

Giuseppe Bianchi

University of Rome "Tor Vergata"

Silvello Betti University of Rome "Tor Vergata"
Andrea Bianco Polytechnic of Turin
Fabio Cavaliere Ericsson
Carlo Cavazzoni TIM
Luca Chiaraviglio University of Rome "Tor Vergata"
Filippo Cugini CNIT
Vincenzo Eramo University of Rome “La Sapienza”
Andrea Galtarossa University of Padua
Roberto Gaudino Polytechnic of Turin
Giorgio Grasso Fondazione CIFE
Mario Martinelli Polytechnic of Milan
Giorgio Parladori SM Optics
Marco Romagnoli CNIT
Stefano Selleri University of Parma


 

European Management Committee (EMC) members

Peter Andrekson Chalmers University, Sweden
Jose Capmany Universidad Politécnica de Valencia, Spain
Jörg-Peter Elbers ADVA AG Optical Networking, Germany
Ronald Freund Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Germany
Piero Gambini STMicroelectronics, Italy
Jean-Pierre Hamaide Nokia Bell-Labs, France
Ton Koonen COBRA TU Eindhoven, The Netherlands
Christian Lerminiaux University of Technology of Troyes, France
Juerg Leuthold ETH Zurich, Switzerland
Leif Katsuo Oxenløwe Technical University of Denmark, Denmark
Giancarlo Prati Scuola Superiore Sant'Anna, Italy
David Richardson ORC - University of Southampton, UK
Will Stewart University of Southampton, UK
Peter Van Daele IMEC - Ghent University, Belgium

International Advisory Committee (IAC) members

Clint Schow University of California, Santa Barbara, USA
Simon Fleming University of Sydney, Australia
Jintong Lin Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Toshio Morioka Technical University of Denmark, Denmark
Robert Tkach Nokia Bell Labs, USA


 

Technical Program Committee (TPC) members
SC 1 – Fibres, Fibre Devices and Fibre Amplifiers

Chair: Kunimasa Saitoh Hokkaido University, Japan

Bernhard Schmauß Universität Erlangen-Nürnberg, Germany
Francesco Poletti ORC, UK
Hans Limberger EPFL Switzerland, Switzerland
Ian McClean II-VI, UK
Ivana Gasulla Universitat Politecnica de Valencia, Spain
Jan Watté Commscope, Belgium
Kasyapa Balemarthy OFS, USA
Luca Palmieri University of Padova, Italy
Mario Ferreira Universidade de Aveiro, Portugal
Misha Sumetsky University of Aston, UK
Patrice Mégret University of Mons, Belgium
Peter Ingo Borel OFS Fitel Denmark, Denmark
Pierre Sillard Prysmian, France
Rogerio Nougueira Instituto De Telecomunicacoes, Portugal

 

SC 2 – Integrated Optoelectronic Devices and Optical Processors

Chair: Andreas Umbach Finisar Germany GmbH, Germany

Alexander Dorodny ETH Zurich, Switzerland
Andreas Beling University of Virginia, USA
Antonio Fincato STMicroelectronics, Italy
Dries Van Thourhout IMEC - University of Ghent, Belgium
Eitel Sven II-VI Laser Enterprise GmbH, Switzerland
Hélèene Debregeas III-V Lab, France
Hiroyuki Uenohara Tokyo Institute of Technology, Japan
John Donegan Trinity College, Ireland
Leo Spiekman Aeon Corporation, USA
Liam Barry University of Dublin City, Ireland
Marc Sorel University of Glasgow, UK
Mircea Guina University of Tampere, Finland
Myung-Ki Kim University of Korea, Korea
Pascual Muñoz VLC Photonics, Spain
Sylvie Menezo CEA-LETI, France
Takuo Tanemura University of Tokyo, Japan
Xuhan Guo Shanghai Jiao Tong, China

 

SC 3 – Digital Signal Handling Techniques for Optical Communication Systems

Chair: Chigo Okonkwo IPI-TU Eindhoven, Netherlands

Benn Thomsen Microsoft, UK
Chris Fludger Cisco System, Inc, Germany
Cristian Antonelli University of L'Aquila, Italy
Dan Sadot University of Ben Gurion, Israel
Darko Zibar Tecnical University of Denmark, Denmark
Emmanuel Le Taillandier de Gabory NEC, Japan
Ezra Ip NEC Labs, USA
Giancarlo Gavioli Nokia, Italy
Henning Bülow Nokia Bell Labs, Germany
Hoon Kim KAIST, Korea
Itsuro Morita KDDI Research Inc., Japan
Junho Cho Nokia Bell Labs, USA
Massimiliano Salsi FiberHome, USA
Paolo Serena University of Parma, Italy
Xiaoke Yi University of Sydney, Australia
Yves Jaouen IMT - Telecom Paritech, France

 

SC 4 – Point-to-Point Optical Transmission Systems, Subsystems and Technologies

Chair: Gabriel Charlet Nokia Bell Labs, France

Adonis Borgis Technological Educational Institute of Athens, Greece
Alexii Pilipetskii Subcom, USA
Andrew Ellis University of Aston, UK
Chao Lu Hong Kong Polytechnic University, Hong-Kong
Juan Ignacio Garces Universidad de Zaragoza, Spain
Magnus Karlsson Chalmers Univesrity of Technology, Sweden
Mark Shtaif University of Tel Aviv , Israel
Niels Quack EPFL, Switzerland
Norbert Hanik TU München, Germany
Peter Krummrich Technische Universität Dortmund, Germany
Pierpaolo Boffi Politecnico di Milano, Italy
Rob Smets SURFnet, Netherlands
Sergei Popov KTH, Sweden
Takayuki Kobayashi NTT, Japan
Takeshi Hoshida Fujitsu, Japan
Yann Frignac Insitut Mines-Télécom / Télécom SudParis, France
Zhangyuan Chen University of Peking, China

 

SC 5 – Photonic and Microwave Photonic Subsystems

Chair: David Plant McGill University, Canada

Domanic Lavery UCL, UK
Giampiero Contestabile Scuola Superiore Sant'Anna, Italy
Iñigo Molina Universidad de Malaga, Spain
Jochen Schröder Chalmers University of Technology, Sweden
Johan Bauwelinck University of Ghent, Belgium
Laurent Bramerie ENSSAT / Université de Rennes, France
Michael Galili Technical University of Denmark, Denmark
Nikos Pleros Aristotle University of Thessaloniki, Greece
Paolo Ghelfi CNIT, Italy
Paulo Monteiro Universidade de Aveiro, Portugal
Sebastian Randel Karlsruhe Institute of Technology, Germany
Stavros Iezekiel University of Cyprus, Cyprus
Takashi Inoue National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Japan
Toshihiko Hirooka University of Tohoku, Japan

SC 6 – Datacentre and Computercom Networks

Chair: Gordon Ning Liu Huawei Technologies, China

Carlo Mariotti Cisco Photonics, Italy
Christoph Schulien Ranovus GmbH, Germany
Clint Schow University of California, Santa Barbara, USA
Fabienne Saliou Orange Labs, France
Fabio Cavaliere Ericsson, Italy
Folker Horst IBM, Switzerland
Jian Wu BUPT - Beijing University of Posts & Telecom, China
Mads Lønstrup Nielsen Mellanox, Denmark
Nick Parsons Polatis, UK
Nicola Andriolli Scuola Superiore Sant'Anna, Italy
Nicola Calabretta IPI - TU Eindhoven, Netherlands
Nobuhiko Kikuchi Hitachi, Japan
Takahiro Nakamura PETRA - Photonics Electronics Technology Research Association, Japan

 

SC 7 – Core, Metro, and Convergent Networks

Chair: Lena Wosinska KTH, Sweden

Changyuan Yu Hong kong Polytechnic University, Singapore
Chongjin Xie Alibaba, USA
David Larrabeiti Universidad Carlos III, Spain
Didier Colle IMEC - University of Ghent, Belgium
Dimitrios Apostolopoulos National Technical University of Athens, Greece
Emilio Riccardi TIM, Italy
Gangxiang Shen University of Soochow, China
Hiroaki Harai National Institute of Information and Communications Technology, Japan
Raul Muñoz Centre Technologic de Telecommunicacions de Catalunya, Spain
Reza Najabati University of Bristol, UK
Sébastien Bigo Nokia BEll Labs, France
Steinar Bjørnstad Norwegian University of Science and Technology, Norway
Thomas Bauschert TU Chemnitz, Germany
Tom Issenhuth Microsoft, USA

 

SC 8 – 5G, Access, Local Area and Indoor Networks

Chair: Roberto Gaudino Politecnico di Torino, Italy

Carmen Vazquez Universidad Carlos III, Spain
Chia-Chien Wei National Sun Yat-Sen University, Taiwan
Derek Nesset Huawei Technologies, UK
Dirk Breuer Deutsche Telekom, Germany
Dora van Veen Nokia Bell Labs, USA
Elaine Wong University of Melbourne, Australia
Karl Tran Genexis, Netherlands
Kota Asaka NTT, Japan
Kwangjoon Kim ETRI, Korea
Philippe Chanclou Orange Labs, France
Raffaele Corsini SM Optics, Italy
Satoshi Yoshima Mitsubishi Electric, Japan
Zizheng Cao IPI-TU Eindhoven, Netherlands

 

CLEO Focus Meeting Committee Members

Dimitris Syvridis University of Athens, Greece
Michael Frosz Max-Planck-Inst. for the Physics of Ligth, Germany
Pierre Suret Université de Lille, France
Simon-Pierre Gorza Ecole Polytechnique de Bruxelle, Belgium
Tim Spiller University of Work, UK
Tobias Herr CSEM, Switzerland

 

Demo Session Committee Members

Chair: Filippo Cugini CNIT, Italy
             Harald Bock Coriant, Germany

Andreas Umbach Finisar Germany GmbH, Germay
Antonella Bogoni Scuola Superiore Sant'Anna, Italy
Antonio Mecozzi University of L'Aquila, Italy
Chigo Okonkwo IPI-TU Eindhoven, Netherlands
David Plant University of McGill, Canada
Gabriel Charlet Nokia Bell Labs, France
Gordon Ning Liu Huawei technologies, China
Kunimasa Saitoh Hokkaido University, Japan
Lena Wosinska KTH, Sweden
Roberto Gaudino Politecnico di Torino, Italy
Roberto Sabella Ericsson, Italy